Your browser version is outdated. We recommend that you update your browser to the latest version.


CEOP Internet Safety
Parent View - Give Ofsted your view on your child's school

 

Governors

Minutes from the latest governors’ meeting can be obtained from the school office.

 

The aim of the Local Governing Body at Askwith Primary School is to operate best practice in governance. The Local Governing Body, through a detailed knowledge of the pupil data and school information, actively takes part in the school’s self-evaluation and strategic planning process. The Local Governing Body, in collaboration with Mrs Nayler and the school’s Senior Leadership Team, is responsible for developing and monitoring the school’s development plan and for monitoring the quality of teaching and learning at the school. Governors on the Local Governing Body regularly check if all pupils are making good progress at the level which is expected of them.

 

Our Local Governing Body is made up of the following members:

        Helen Barker         Chair of Governors
        Roger Gook            Governor
        Nigel Muttick        Governor
        Sue Severn            Governor
        Elaine Nayler         Headteacher 
        Lisa Longford        Staff Governor
        Nicola Akers          Parent Governor     
        Elsa Jennings         Parent Governor

 

Name

Category

 

Appointed By

Term in Office

Committees Currently Serving on

Other Positions of Responsibility

Business Interests

Relationships

Nicola Akers

Parent

Governor

Appointed by - Election

18/04/2018

to

17/04/2022

 

 

 

 

Helen Barker

Chair of Governors

Co-opted

GB

01/07/2017

to

01/07/2021

Finance

Staffing

Behaviour and Discipline

Child Protection

Disability Equality

Safeguarding

 

 

Roger Gook

Co-opted

 

GB

01/07/2015

to

01/07/2019

Staffing

Health and Safety

 

 

 

Elsa Jennings

Parent Governor

Appointed by Election

18/04/2018

to

17/04/2022

 

 

 

 

Lisa Longford

Staff

Governor

Appointed by Election

01/07/2015

to

01/07/2019

 

 

 

 

Elaine Nayler

Headteacher

Election

01/09/2017

to

01/07/2021

 

 

 

 

Nigel Muttick

Co-opted Governor

GB

01/07/2015

to

01/07/2019

 

National Curriculum Test Security

 

Spouse of teaching assistant, Michelle Muttick

Sue Severn

Co-opted

Governor

 GB

01/07/2015

to

01/07/2019

 

 

 

 

 

 

With the appointment of new governors during the academic year 2017-2018, The Local Governing Body is currently reviewing governors’ positions of responsibility. These positions will be established during the academic year 2018-2019.

 

All non-parent governors listed were appointed on academy conversion 1st August 2015 on 4 years term.

  • Finance Sub committee Nigel Muttick and Roger Gook
  • Performance Management sub committee Roger Gook and Nigel Muttick.


More information about our Governing body can be found on our trust website 

Cookie Policy

This site uses cookies to store information on your computer.

Do you accept?